
Tačka komunikacije vas poziva da se prijavite na radionicu prikupljanja usmene istorije pod nazivom "Kako je radio Radio SKC?", koja će se održavati tokom maja i juna meseca 2017. godine.
Početkom dvehiljaditih u Beogradu, postojao je radio Studentskog kulturnog centra, čiji program su tada slušali svi koji su pratili alternativnu muzičku i umetničku scenu i od radija očekivali eksperiment. Kao jedan od prvih radija zajednice (community radio) doneo je nešto novo i osvežavajuće u izrazu i načinu realizacije programa čija se programska šema formirala prema osećaju i u odnosu na živost ovog perioda nadolazećih promena.
Radionica Usmena istorija – Radio SKC primenjujući poznate i istražujući nove metodologije prikupljanja usmene istorije, pravi audio dokument o fenomenu koji je bio posledica različitih društvenih, političkih, tehnoloških i drugih okolnosti na samom početku procesa nikad završene turbulentne tranzicije s kraja devedesetih.
Učešće je besplatno i otvoreno za sve zainteresovane, a poziv je prvenstveno namenjen studentima, istraživačima i praktičarima u oblasti društvenih nauka i umetnosti (antropologija, etnologija, novinarstvo, književnost, audio i radio produkcija...).
Proces rada tokom radionice
Metodologija usmene istorije podrazumeva terensko beleženje ličnih izvora najčešće sećanja, uspomena, doživljanja iskustva pojedinaca koji su neposredno učestovovali u nekom događaju ili fenomenu. Ovaj metod koji beleži takozvanu istoriju odozdo – (bottom up) pristup, veoma je bitan i prisutan u manje istraženim aspektima istorije svakodnevice ili društvene istorije, kao što su sport, slobodno vreme, stilovi života, obrazovanje, istorija ugroženih socijalnih grupa, itd. Tokom pet dana radionice učesnici zajedno s mentorima uže formiraju teme istraživanja, kreiraju intrevjue, sprovode intervjue i analiziraju prikupljene materijale. Kroz procese obrade i interpretacije sadržaja, učesnici radionice imaju zadatak da osmisle i interpretativne formate koji će rezultirati kreiranjem radijskog dokumentarca namenjenog emitovanju na internet platformi Radioaparat.com
Interdisciplinarni radionički proces učesnicima omogućava savladavanje tehnika intervjua, upoznavanje s metodama prikupljanja i obrade sadržaja kroz audio arhiviranje, kao i istraživanje na terenu i rad sa zajednicom.
Prijavljivanje i termini radionice
Termini održavanja radionice obuhvataju tri radna vikenda u Beogradu, tokom maja i juna: 20.05 i 21.05; 27.05 i 28.05; 03.06. i 04.06.
Svi zainteresovani mogu da se prijave na info@tackakomunikacije do 17. maja u ponoć, slanjem do 100 reči o sebi i motivima prijavljivanja. Predviđeni broj učesnika na radionici je 15, a prednost će imati prvoprijavljeni.
O facilitatorima
Vladimir Radinović, rođen je u Beogradu 1984. godine. Odrastao slušajući SKC radio, gde se prvi put i praktično upoznaje sa procesom stvaranja radio programa. Posvećen društvenom radiju i novim radijskim tehnologijama kao i novim modelima za arhiviranja audio materijala. Zajedno sa Tačkom Komunikacije pokreće jedan od prvih projekata u Beogradu koji za cilj imaju očuvanje govornog kulturnog nasleđa grada - Zvučnu Mapu Beograda.
Andrija Stojanović je osnivač i programski direktor organizacije Tačka komunikacije u okviru koje se od 2011. godine bavi se osmišljavanjem i produkcijom projekata iz oblasti kulturnog nasleđa, društvene istorije i novih medija.